PAYLAŞIM PLATFORMU
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

PAYLAŞIM PLATFORMU

.....

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Grafik Tasarım Hakkında

YazarMesaj
hüsna

hüsna

formumuz.forumdizini.biz
Tecrübe Puanı:
Grafik Tasarım Hakkında Left_bar_bleue1000/1000Grafik Tasarım Hakkında Empty_bar_bleue  (1000/1000)
Rep Puanı:
Grafik Tasarım Hakkında Left_bar_bleue0/0Grafik Tasarım Hakkında Empty_bar_bleue  (0/0)
Rep Derecesi:
Grafik Tasarım Hakkında Left_bar_bleue0/0Grafik Tasarım Hakkında Empty_bar_bleue  (0/0)

Grafik Tasarım Hakkında Empty
MesajKonu: Grafik Tasarım Hakkında   Grafik Tasarım Hakkında Icon_minitimePaz Şub. 14, 2010 7:56 pm

Arkadaşlar merhaba. Sizlere grafik tasarımla ilgili temel bilgiler vermek istiyorum. Ben web programlamaya yeni başladım. Sitemizin çok büyük yardımı oluyor. Eee hep alıp hiç vermemek olmaz: )Bu nedenle grafik tasarım hakkındaki bazı
temel bilgileri bu yazımda sizlere varmeye çalışıcam. Hem henüz hiç başlamamış arkadaşlar için kafalarında birşeyler oluşmuş olur hemde bilen arkadaşlar bilgilerini
pekiştirmiş olurlar.Haydi başlayalım;

Arkadaşlar önce piyasada kullanılan programları saymak istiyorum.Bunlar photoshop, fireworks, freehand, illustrator,corel draw. Peki bu programları nerelerde kullanıyoruz? Öncelikle bu programları ikiye ayrmak istiyorum.Pixel tabanl olanlar ve
vektörel tabanlı olanlar.Peki nedir bu pixel tabanlı olmak yada vektör tabanlı olmak.Hemen açıklayayım;

Piksel:Bir resmin en küçük noktasıdır arkadaşlar.Dijital fotoğraf mekinemizle bir fotoğraf çektiğimizde makinemiz ufak renk noktalarını birarayagetirerek fotoğrafı oluşturur. Bu tanım zor geldiyse anlamanın çok kolay bir yolu var.Açın bi fotoğraf ve zoom aracıyla yakınlaştırın.Yakınlaştıkçagörüntü kalitesinin düştüğünü ve resmi oluşturan noktacıkların ortaya çıktığını göreceksiniz. İşte piksel tabanlı programlar bunları düzenlemk içindir.
Resimlerin renkleriyle, boyutlarıyla ve bütün özellikleriyle oynamamızı sağlarlar.Daha anlaşılabilir olması için örnek vererek açıklayayım.Web sitemiz için bi fotoğraf kulklanıcaz ve fotoğraf çok büyük.Bu fotoğrafı pixel tabanlı grafik editörümüzde küçültürüz ve o boyutta sitemize atarız. Veya baskı almak istiyoruz diyelim fakat resim çok karanlık çıkmış.Yine bu tür programlarda rengini açabiliriz.Ayrıca resmin boyutlarına bakarak ne kadar büyüklükte çıktılar alabileceğimizi görürüz. Zira küçük boyuttaki bir resmi eşşek kadar: ) bir kağıda bastıramayız.Resmin özelliklerine bakar eninin ve boyunun boyuna göre ne büyüklükte bir çıktı alabileceğimizi görürüz.Yani pixel tabanlı programlar grafik tasarım içöin büyük önem teşkil eder. Peki hangi programlar piksel tabanlıdır?Dünyada ve Türkiye kullanılan en popüler ve kullanışlı
editör hepimizin devamlı adını duyduğu "PHOTOSHOP"tur. Bu programın resimler üzerinde yapabilecekleri sadece hayallerimizle sınırlıdır.Forumdada birçok arkadaşımız görüntü dersler vermeye çalışıyo ayrıca dersler bölümündede bitakım dersler bulabilmek mümkün. Ülkemizde photoshop kadar yaygın kullanılmayan fakat onun alternatifi olarak kullanılabilecek "fireworks" programıda bu alandaki başka bir editördür.Piksel tabanlı editörle öğrendik sıra vektör tabanlı olanlarda hadi bakalım.

Vektör:Pixel tabanına dayanmayan bir sistemdir. Basitçe anlatmak gerekirse renk dolguları oluşturmayla olur.Kolaylaştırmaya çalışsamda bu tanımda zor gelmiş olabilir: )Anlamızı kolaylaştırmak için yine program üzerinden anlatayım.Bir vektörel editör açıp bir kare çizdiğimizi ve içinide maviye boyadığımızı düşünelim.Pixel tabanlı bir editörde böyle birşeyyapsak seçtiğimiz alanlardaki pixelleri doldurur ve bir kare oluşturur.Vektörel sistemde ise sadece kareyi algılar ve içinin mavi olduğunu görür.Yani şöyle düşünür.Sayfanın ortasında bir kare var ve mavi renkle dolu.Bunu büyüttüğümüzde ise şöyle düşünür editör: Artık biraz daha büyük mavi bir kare var. Fakat pixel editöründe bir resmi yada doldurduğumuz mavi kareyi büyüttüğümüzde küçük olan noktayı yani pixeli büyütmeye çalışır ve görüntü bozulur.
Yani kısaca vektörel editörde oluşturduğumuz öğeler istediğimiz kadar büyültüp küçültülebilir. Ayrıca yakınlaştıkça kalite kaybı olmaz.Çünkü sadece renktir onlar. Programı kullanmaya başladıktan sonra mantığı daha iyi kavrarsınız.Peki neden ve nerelerde bu sistemi kullanırız.Genellikle vektör tabanlı programlar kataloğ broşür gibi baskılı işlerde kullanılır.Düşünün arka plana kırmızı bir renk verdiniz üstününe yazılarınızı yazdınız ve bir broşür oluşturdunuz ve baskı alıcaksınız. Baskı alırken hiçbir sorun yaşamazsınız. Unutmayın isteiğiniz kadar büyütebiliyorsunuz grafiklerinizi.Peki bu vektör tabanlı programlar nelerdir.Sektörde en çok Freehand kullanılır.Gerçekten bilgisayarı çok kasmayan.Kullanımı kolay "BASKI İŞLERİ"nde 1 numara bir editördür.Gerçekten çok iyi: )Bunun alternatifi olarak görülen illustartor yine freehand gibi vektörel çalışır fakat digital illustrasyon(bilgisayarda çizim )la uğraşmıcaksanız tavsiye etmiyorum.Ayrıca standartlaşmış bi baskı sistemi yoktur.Baskı işleri için ayrı bir adobe programı kullanmaktadır(İnDesign ).Corel draw'da bir başka alternatiftir.
Lakin açıkçası hiç kullanmadım: )yokluğunuda aramadım.

Evet arkadaşlar grafik tasarımla ilgili genel ufak gibi gözüken ama işin temelini oluşturan öğeler bunlar. Kafanızda bir resim oluşturabildiysen ne ala.Ben bu işe başlamadan önce nasıl bi yazı okusam şuan daha pozisyonda daha donanımlı olurdum diye düşünüp ona göre yazdım. Umarım sizlere yardımım olmuştur. Yazımı sonlandırıken şunu söylemek istiyorum.Morpex ve İndeterminist Php dersleriniz süper: )
Bu yazımı arkadaşlarımın görüntülü derslerine bağladıktan sonra sevgi saygı sağlık ve tasarım dolu günler diliyorum.
https://formumuz.yetkin-forum.com

Grafik Tasarım Hakkında
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Grafik Tasarım nedir?
» GRAFİK HAKKINDA ANSİKLOPEDİLİK BİLGİ
» Messenger hakkında bilgiler
» Grafik Çeşitleri
» GRAFİK NEDİR?